Hlavička
Cvrček  MENU  Cvrček
O cvrčkovi
Návod
Cvrček a káča
Cvrčkařská knihovna
Cvrčkařský slang

Mapa stránek

Cvrček CHATBOX Cvrček

Cvrček SPONZOŘI Cvrček
Strmilov

Kovopor
Cvrček PŘÁTELSKÉ Cvrček Cvrček WEBY Cvrček
Kulichovi radosti a strasti
Cvrček KONTAKT Cvrček
Miloslav Křišta
Telefon:
+420 607907978
Email:
cvrcek.strmilov@centrum.cz


WEBMASTER
Miloslav Křišta ml.
Telefon:
+420 728304520
Email:
slavek.krista@gmail.com

Cvrček PŘEKLAD Cvrček
Překlad do češtiny Překlad do angličtiny Překlad do norštiny Překlad do němčiny
Cvrček POČÍTADLO Cvrček


Cvrček BANNER Cvrček
Cvrcek Strmilov

JAK JE TO SE CVRČKEM

Cvrček se hraje na Strmilovsku desítky let. Stůl, takzvaný originál z Malého Jeníkova, na kterém dodnes hrajeme, údajně pamatuje Marii Terezii. Již několikrát měl originál namále. Kuželky a stůl byly rozděleny. Taky byl málem prodán. Ale vždy se ho podařilo zachránit. Podle originálu se dají vyrobit kopie. Proto cvrček žije dál a bude bavit další generace těch, kteří se k němu dostanou.
Cvrček pamatuje mnoho závislých hráčů.

Mě ke cvrčkovi postavili, když jsem byl ještě malý kluk. Od mých 16 let, kdy se psal rok 1984, jsem začal hrát cvrčka pravidelně. Pravidelně potud, co mi jiné zájmy a lásky dovolily. Po roce 1993 pravidelnost hraní dosáhla hranice 1x za týden. Náš hrací den je dodnes - pátek večer. Cvrčkařské páteční večery jsou večery hraní pro radost. Postupem let jsme zjistili, že když se schází pravidelně parta, tak nejzajímavější způsoby hry jsou takzvaně rozpisy. Rozpisy jsou pro dvojice. V šesti hráčích – ve třech dvojicích, kdy se hráči během jednoho rozpisu vystřídají, každý s každým, má hra spád a je nejzajímavějším způsobem hry.
Ctíme hru jednotlivců do 50 shozených kuželek, hru dvojic do 100 shozených kuželek a hru trojic do 150 shozených kuželek. Maximální počet hráčů na jednom stole doporučuji 9. Pak už hra nemá spád a stává se méně atraktivní – zajímavá. Z pátečního hraní máme od roku 2001 opravdu podrobné statistiky, a proto víme i to, že se stále zlepšujeme. Některé rekordní výsledky jsme ještě před pár lety považovali za neuskutečnitelné. V roce 2018 nám padla třímiliontá kuželka. Počítáno od nejstarší dochované knihy, do které jsme začali zapisovat 23. 6. 1995. Taky například víme, že se nám od roku 2004 do konce roku 2021 podařilo shodit 9 kuželek jedním hodem 48 816x. Takzvaných dablů 4 078 = dvěma hody následujícími za sebou 9+9=18 jedním hráčem a takzvaných hattricků 740 = třemi hody následujícími za sebou 9+9+9=27 jedním hráčem.

Od roku 1996 pořádáme i turnaje ve cvrčkovi. Tyto turnaje se konají v sobotu. Takzvaně open jsou tyto turnaje: STRMILOVSKÝ POHÁR, TURNAJ DVOJIC a TURNAJ NADĚJÍ. Limitem na STRMILOVSKÝ POHÁR je 120 účastníků v jednom dni. Pokud by přišlo více hráčů, tak by se turnaj musel rozložit do dvou dnů. TURNAJ DVOJIC je omezen 36 páry. Pokud by přišlo více párů, turnaj by se musel rozložit do dvou dnů. Na „nadlimitní“ stavy hráčů jsme teoreticky připraveni, ale prakticky tohle nikdy nebylo vyzkoušeno. Jakékoliv omezení TURNAJE NADĚJI není předpokládáno.

Turnajově se hraje i liga ve cvrčkovi. Tato liga se skládá z 5 turnajů pořádaných během jednoho roku.
Liga ve cvrčkovi je jako mnoho lig uzavřená. Turnaje ligy nejsou open. Přesto, že neexistuje žádná druhá liga, z které by se dalo postupovat, tak se liga ve cvrčkovi rozšiřuje. Vše záleží na počtu současných pravidelných hráčů ligy a to především z kapacitních důvodů. Liga se rozšiřuje o vážné zájemce ze Strmilovska. Kdo ví, jak je Strmilovsko velké, když se hovoří o cvrčkovi? Liga se rozšiřuje především o hráče z turnajů nadějí a o ty, kteří mají dlouhodobě o cvrčka zájem tím, že hrají v open turnajích a chtějí a budou hrát ligu pravidelně. Maximální počet účastníků na jeden turnaj v jednom dni je 120.

Turnaje STRMILOVSKÝ POHÁR a TURNAJ NADĚJÍ se pořádají za podpory města STRMILOV. Ligu ve cvrčkovi podporuje několik menších sponzorů.

Strmilovský cvrček se hraje na mnoha místech v Čechách a na Moravě, ale i na
Slovensku - Martin, v Norsku - Tau, v Anglii - Londýn, ve Švýcarsku – Trubschachen, za velikou louží v USA - New York a v Estonsku - Elva.